Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –28/03/2012

Pestrá země Guatemala

Rubrika: Duševní pel – Pavel 14:37

Zveme všechny příznivce cestování a dálek vonících exotikou k učasti na podvečerním promítání fotek doprovázených vyprávěním zážitků z cesty po Guatemale v době Velikonoc. Možná načerpáte inspiraci pro nadcházejcí dovolenou, možná budete rádi, že žijete v Ratenicích. Nechte se překvapit, příjďte se podívat!

31. 3. 2012, 19 h, obecní úřad

26/03/2012

Hidina Země

Rubrika: Okolo nás – Pavel 08:34

HODINA ZEMĚ je celosvětový happeningu na podporu ochrany životního prostředí a klimatu. Milióny lidí a tisíce měst po celém světě zhasnou na hodinu svá světla. Dávají tak najevo, že ochrana přírody a klimatu jim není lhostejná. 

Své osvětlení například zhasnou pyramidy v Gize, Eifelova věž v Paříži, Karlštejn či Tančící dům. Připojí se i RATENICE a na hodinu se ponoří do tmy.

Přidejte se i Vy! Zhasněte svou domácnost.
Užijte si tmy při svíčkách, nebo přijďte na cestovatelský podvečer o Guatemale.

Přejeme příjemný večer s černou hodinkou.

 

19/03/2012

Pozvánka k jarnímu sázení stromů

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 11:23

Zveme všechny milovníky přírody a pestré krajiny k jarnímu sázení stromů. Čtyřicet stromů a keřů najde svůj nový domov na březích náhonu od Domku k mostu přes Výrovku. Letos se pokusíme obejít bez spalovacích motorů. Kůly, ochrany a stromečky povezeme na kárkách a dvoukolácích, zalití provedeme kýbli. Kromě rýče a palice se hodí každý dvoukolák a kýbl.

Letos nabízíme možnost zasazení stromu, který se na Vaší zahradě octl jaksi omylem. Alespoň metr vysoké sazeničky vyrýjte a vezměte s sebou! Obzvlášť vítány jsou ořechy, lípy, višně, javory. Jistě pro ně najdeme místo, kůl i ochranu proti okusu.

Přijďte si užít radosti z práce pro přírodu a společenství podobně smýšlejících lidí.

Těšíme se na Vás!Dobrovolníci všeho věku se v inzerovaný termín sešli, aby se pochlubili nabroušenými rýči a společnými silami vpravili do země čtyřicet stromů a keřů a vybavili je náležitou výstrojí pro život v pustině. Za horkého jarního slunce jsme se činili seč nám síly stačily a svaly dovolovaly. Nepoužili jsme jediného wattu ze spalovacího motoru a o to je naše pile úctyhodnější. Ratenická včela děkuje všem zúčastněným i všem těm, kteří na nás mysleli. Kdo nemohl přijít nechť nezoufá, pokračování bude na podzim 2012. Inspirovat se můžete již nyní!

16/03/2012

Cyklostezka má zelenou!

Rubrika: Okolo nás – Pavel 08:13

 Milí přátelé, s velkou radosti jest třeba dáti ve známost, že projekt cyklostezky Ratenice – Pečky dostal požadovanou finanční podporu, a tudíž může býti realizován.

Na zpracování projektu se podíleli mnozí a jim patří dík. Ještě větší dík patří Vám všem, kteří jste bez nároků na finance a ve svém volném čase, připravili anketu k cyklostezce, Vám kteří jste se jí zúčastnili a také Vám, kteří jste tejknuli snímky dopravní vytíženosti silnice na Pečky. Bez těchto malých věcí by věci velké vznikaly jen obtížně. Děkujeme Vám za pomoc!

15/03/2012

Broukoviště – příprava na stavbu

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 15:01

Abychom podpořili druhovou rozmanitost hmyzích obyvatel v našem novém Permasadu u hřiště, rádi bychom i s Vaší pomocí postavili „luxusní bytové jednotky“ pro naše hmyzí souputníky – broukoviště. K tomu je potřeba několik starších kmenů, cca. od 0,5 do 1 metru dlouhých, nejlépe s navrtanými otvory (2 mm a více). Vhodným materiálem může být i starý trám, polena či špalky (také různorodě navrtané). Doplňujícím materiálem jsou kameny a větve. Pakliže něco z uvedeného sortimentu máte a jste to ochotni na stavbu broukoviště poskytnout, dejte nám vědět. Stavbu broukovitě plánujeme s Vaší pomocí přibližně za měsíc. Pro inspiraci je zde několik fotografií prosperujících broukovišť. Třeba Vás při prohlížení fotografií napdane čím dalším bychom mohli naše broukoviště doplnit.

 

06/03/2012

Sázení vrb aneb lákání jara

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 12:41

Už je vám doma po zimě dlouhá chvíle? Že byste vyrazili ven a něco podnikali? Co třeba zasadit vrby? Jsou to nečekaně užitečné stromy pro šikovné lidi i pro včely. Vrbové řízky k nám doputovaly z vrbovny ve Vlachově Březí. Za pár let nás vrbičky vždy upozorní na neodvratný příchod jara.

plakat_vrby_web

Jak naše lákání jara do Ratenic dopadne, se zatím s určitostí říct nedá, ale jisté je, že jsme udělali vše co bylo v našich silách. A jak naše snažení probíhalo je vidět v galerii.

05/03/2012

Co bude dál?

Rubrika: Okolo nás – Pavel 21:25

Jeden projekt nevyšel, těšme se na další! Stále kolem sebe máme spoustu příležitostí jak věci zlepšit i když na to právě nejsou peníze. Nedostatek pestrobarevných papírků, které již dávno nejsou kryty zlatem, nahradíme odhodláním, nasazením a neoblomností.

2_sance_ratenicka_vcela_web_modi