Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –


Projekt Aleje

Ratenické aleje postupně mizí. Není to škoda? My si myslíme, že je. Proto se je snažíme dosázet. Přidejte se k nám!


03/04/2018

Jarní uklízení kolem Ratenic

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 07:15

Přátelé, pojďte na jarní procházku probouzející se přírodou a spojme ji s užitečným činem.

Těšíme se na vás!

23/02/2017

Milión stromů – projekt plný inspirace

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 09:22

Důležitost existence ovocných stromů v krajině, záchrana starých ovocných odrůd a význam stromů coby součást krajiny, je hlavním mottem projektu Milión stromů. Aktivity Ratenické včely s tímto projektem souzní a tak jej doporučujeme Vaší pozornosti.

Letošní jaro bychom i my chtěli ratenické krajině darovat několik nových stromů. Přidejte se k nám (i bez našeho vědomí)). Každý vysazený strom na vhodném místě zvyšuje šanci udržitelné krajiny pro nás i další generace.

10/10/2016

Napsali o nás

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 08:52

14/04/2015

Za ratenickými ptáčky

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 18:44

…a že se vycházka povedla, krátká fotoreportáž ke shlédnutí…

—————————————————-

Zveme Vás na setkání s orntologem panem Lubošem Vaňkem, který nám představí naše malé, vzduchem se pohybující, sousedy. Jací ptáčci si oblíbili Ratenice?

Akce se koná 16.5. 2015 v 7 hodin ráno, sraz na návsi v Ratenicích.

13/04/2015

Jarní uklízení kolem Ratenic

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 19:26

I letos se sešli ti, kteří chtěli jaro přivítat čistým okolím obce. Skupina odhodlaných čističů se rozdělila na dvě skupiny a tak mohly být vyčištěny dvě lokality. Část příkopů podél silnice na Vrbovou Lhotu a břehy potoka od Radimka k Výrovce.  Celkem se nashromáždilo na 15 pytlů různorodého odpadu.

Zjistili jsme, že odpadků je víc než na co stačí síly 10 sběračů. Pokračujme v naší snaze i během celého roku: jsme-li na procházce, přinesme z ní něco, co patří do popelnice.  Vždyť dvoulitrová PETka má jen 50 g.

26/08/2014

Prostranství kolem Domeckého křížku ožívá

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 21:21

Tuto neděli 24. srpna se dobrovolníci a členové Ratenické včely sešli, aby posunuli projekt oživení Domeckého křížku a okolí blíže k cíli.

Křížek je již díky kvalitní práci pana Přibyla na svém místě v plné kráse. My jsme doplnili lavičky a přichystali místo pro odpadkový koš a tabuli naučné stezky Marobudovi v patách. Práce to byla radostná, protože výsledek byl vidět. Jak se bude sedět Vám na instalovaých lavičkách? Vyzkoušejte je.

Jak se vše rodilo si můžete také prohlédnout na fotografiích.

A co připravujeme dál?

Udělejte si červenou tečku v kalendáři na 28. záři: zveme Vás na sousedskou slavnost spojenou s odhalením křížku a výlovem rybníka Klenot, programem pro děti i dospěláky. Budete moci získat ratenickou měnu „Ratku“a hned ji použít při nákupu občerstvení či suvenýrů, dovíte se něco o historii Ratenic a mnoho dalšího.  Vhodný je oblek s tématem rybnikářství!

…a možná bude i houpačka

14/07/2014

Připomeneme si 100 let od vypuknutí světové války

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 20:31

Do Ratenic jsme pozvali všechny, jejichž předci žili v Ratenicích a války se účastnili. Cílem bylo zdokumentovat příběhy vojáků, o nichž ví jen úzký okruh potomků. Členové spolku Ratenická včela, Michal Louč a Petra Čáslavová, připravili přednášku, kde účastníky seznámili se základními geopolitickými důvody války a především představili výsledky pátrání po padlých ratenických občanech či osudech legionářů. Martina Macháčková představila autentické předměty z doby 1. světové války, které se až donedávna ukrývaly na ratenických půdách. Díky těmto „svědkům“ byl poodhalen jak každodenní život vojáků na frontách, tak i život jejich žen a dětí v Ratenicích.

Krátká fotoreportáž z průběhu setkání je k dispozici.

Pozvánka:

Při letošním 100. výročí od vypuknutí první světové války se zajímavou formou pokusíme připomenout vojáky a legionáře z Ratenic. Dnes jen málokdo ví, jaké jméno přiřadit fotografiím na pomníku. A jaké byly osudy mužů, kteří z Ratenic odcházeli? O tom ví jen úzký okruh potomků.

Proto do Ratenic zveme všechny, jejichž předci žili v Ratenicích a války se účastnili. Rádi bychom zdokumentovali příběhy vojáků. Co se podařilo dohledat nám, s tím Vás rádi seznámíme.

Příjďte si poslechnout příběhy obyčejných lidí v neobyčejné době.

Okolí křížku u Domku bude ještě hezčí, chcete pomoci?

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 18:55

Kdo má rád dobré zprávy, nechť čte dál.

Ratenická včela podala žádost o grant s názvem „Probuzení prostranství u obnovovaného křížku u Ratenic“ k nadaci VIA. Díky regionálnímu fondu rozvoje Poštovní spořitelny byl náš projekt podpořen. Tím se otevírá prostor pro každého, kdo rád k Domku chodí na procházky a kdo by zároveň chtěl přispět svým umem, silou či prací ke zvelebení místa.

Připravme společně výtvarnou soutěž pro děti, doplňme mobiliář, nachystejme slavnost k odhalení kížku. Spoustu dobrovolných aktivit, které mohou pomoct poznat své sousedy, nahlédnout do historie a vidět krajinu z jiné perspektivy. Zapojit se může každý, každý může druhé obohatit, každý je vítán.

Těšíme se na Vás.

 

Děkujeme našim sponzorům.

 

06/04/2014

Ukliďme svět u křížku u Domku

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 20:48

Vycházku s dobrým skutkem jsme si užili za jarního slunce. Navíc, rozsévači nepořádku byli vcelku umírnění, takže jsme oproti jiným rokům netrhli rekordy. Naštěstí. A třeba nám někdo pomohl aniž bychom o tom věděli. Třeba někdo, nenápadně, potají, při své každodenní vycházce s pejskem odnesl vždy po jedné PETce…a rok má 365 dní. A třeba byli dva, tři kdo raději odnesli a nechali ležet.

Děkujeme všem sběračům, čističům, milovníkům přírody, oficiálním i neoficiálním, že jim není lhostejno, kudy chodí a co vidí. Také děkujeme za spolupráci obecnímu úřadu Ratenice, MAS Podlipansko, o.p.s a všem, kteří ke zdaru akce přispěli.

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Milí příznivci jara a přírody, příjměte pozvání na akci, při níž zbavíme naši krajinu věcí, které do ni nepatří. Tuto  sobotu 12.4. je sraz všech ochotných sběračů a sběraček v 9 hodin na návsi.

Z návsi půjdeme kolem Šutráku k Domku, podél potoka k mostku přes Výrovku a po cyklostezce do Ratenic. Vycházka s dobrým skutkem Vám nezabere víc než dvě hodiny zdravého pohybu na čerstvém vzduchu. Pro každého je připraveno malé překvapení. Vítání jsou malí i velcí.

09/05/2013

Nečekaný dar pro aleje – výzva pro každého milovníka přírody

Rubrika: Projekt Aleje – Pavel 18:46

Dobrá zpráva:

V Ratenicích žije množství obětavých lidí, kteří si všímají svého okolí a díky nim byly darované duby nejen zasazeny, ale také opatřeny vším komfortem, který jim umožní spokojeně vyrůst.Tímto sázením byl dosažen krásný cíl: Ratenice a Pečky spojilo stromořadí a břeh říčky Výrovky uhostil další stromoví.

Děkujeme všem kdo přišli a přijeli za jejich aktivní, nezištnou a velkorysou pomoc, OÚ Ratenice a jeho zaměstnancům za spolupráci, členům Mysliveckého sdružení za pomoc a dárek doubků, členům FK za kopání děr místo kopání do míče a všem ostatním, kteří na nás mysleli a přáli nám dobré.

Do našich alejí lemující cesty do Ratenic jsme dostali dar. Padesát doubků. Uznejte, že se taková štědrá pomoc naší přírodě nedá odmítnout. Teď je však před námi úkol, doubky vysadit. Nachystáno je místo při cestě do Peček a Cerhenic.

Zveme Vás k účasti na  této jarní vysazovací akci, která bude mít jeden dějinný důsledek. Poté, co doubky vysadíme, budou zase po dlouhých desetiletích spojeny Ratenice a Pečky stromořadím! Nenechte si ujít tento vpravdě historický okamžik.

Sraz sázečů, sázeček a sázečat: sobota 11. 5. 2013 v 9 hodin na návsi

S sebou: rýč a palici

Vyvazovací kůly a ochrany proti okusu se při této bleskové akci podařilo zajistit díky obětavosti milovníků stromů, obecní úřad poskytne dopravu sazeniček na místo. Zbytek je na nás!

Věříme, že společně vše úspěšně a hravě zvládneme. Těšte se na sladkou odměnu.