Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –


Dárky pro Vás

Při realizaci našich projektů vznikají různé drobnosti, které mohou potěšit Vás či Vaše blízké. Díky Vašemu příspěvku můžme pokračovat v práci pro krajinu duševní i svět hmotný.
Výše Vášeho příspěveku je závislá na Vás. Uvádíme jaké jsou naše náklady a DDP (dobrovolný doporučený příspěvek).


19/02/2021

Oživlá historie Ratenic

Rubrika: Duševní pel, Dárky pro Vás – Pavel 18:30

Milí přátelé Ratenic,

dlouho očekávaná kniha zachycující život v Ratenicích mezi lety 1850 až 1950 je pro Vás připravena v sídle spolku, Ratenice čp. 11.

Ojedinělá publikace o životě v Ratenicích vychází z písemných pamětí těch, kteří nás předešli, ale i autentických vzpomínek. Začtěte se do událostí, které ovlivnily jejich aktéry i život v obci.

Náklad je omezen, kdo dřív přijde, ten si přečte.)))

23/02/2014

Nejžádanější magnetky opět k mání!

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 19:02

Dobrá zpráva pro Ratenické patrioty!

Pro velký zájem jsme nechali dovyrobit magnetku 90×65 mm -  ratenická náves ze 40. let 20. století. Náklady s výrobou činí činí 30 Kč. DDP 40 Kč. K dostání v ratenickém koloniálu, nebo nás kontaktujte.

Pokud Vás zajímá, co ještě Ratenická včela pro příznivce Ratenic připravila, podívejte se. Vaše prostředky používáme na zvelebení světa kolem nás, hmotného, jemnohmotného i nehmotného. Děkujeme za Vaši přízeň.

11/11/2013

Suvenýr z Ratenic

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 19:32

Otevření virtuálního Ekomuzea Ratenice a naučné stezky si zaslouží tematické pamětní suvenýry. Pokud se rozhodnete je získat, podpoříte zároveň dobrou věc. Váš finanční obolus dorovná rozpočet, který je potřebný k obnově křížku u Domku. Vyberte si, nebudete litovat, edice je omezená!Magnetku 90×65 mm tvoří obrázek ze 40. let 20. století. Je na ni hlídač pan Novotný zvaný dětmi Pendrek. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetku 90×65 mm tvoří nejstarší dohledaná pohlednice Ratenic z roku 1915. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetku 90×65 mm tvoří fotografie ratenických občanů před restaurací U Mariánky čp. 6 ze 40. let 20. století. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetka 90×65 mm je pro opravdové Rateňáky pokladem. Nese logo naučné stezky Marobudovi v patách. Logo vychází ze skutečného archeologického nálezu ozdoby v podobě hádka s hlavou na obou koncích pocházející ze starší doby římské. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Placka na klopu průměru 32 mm znázorňuje znak naučné stezky Marobudovi v patách. Logo vychází ze skutečného archeologického nálezu ozdoby v podobě hádka s hlavou na obou koncích pocházející ze starší doby římské. Vyvolávací cena činí 15 Kč.

05/02/2013

Vzpomínkové setkání na DVD

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 22:15

Nestihli jste být u vzpomínkového setkání na deportované ratenické Židovské sousedy? Unikla Vám informace z přednášky o Židech za 2. světové války na Kolínsku? Chcete vidět jak se pokládaly kameny zmizelých? Právě pro Vás jsme připravili záznam z celé akce na DVD.  Radi Vám jej poskytneme za pokryti výrobních nákladů ve výši 40,- Kč.

Děkujeme všem, kdo se na vzniku tohoto pamětního záznamu podíleli.

02/12/2012

Ratenický včelařský betlém

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 22:10

Unikátní dílko se  může odvážně hlásit do rodiny místopisných tematických papírových betlémů. Jistě  zaujme nejen Rateňáky, ale i všechny včelaře a celou širokou veřejnost s dobrým srdcem.

Betlémský příběh je zasazen na ratenickou náves. Líbezně vyvedené postavičky představující osobnosti historické i současné doslova nadchnou. Rub jednotlivých dílů obsahuje historicko-místopisné popisy objektů vymalovaných na líci.

Vystřižením a jednoduchým složením se tak získá prostorový betlém, který vás vtáhne do vánoční atmosféry vonící medem. Betlém je možné opět jednoduše rozložit, takže nezabere mnoho místa. Betlém si také můžete prohlédnout na fotografiích a videoklipu kde si můžete poslechnout i koledu Kostelík ratenský.

dohromady_1w

Pro každého zájemce je Ratenický včelařský betlém k dispozici za dobrovolný příspěvek ve výši 140 Kč. Výše příspěvku představuje cenu jednoho stromu. Stromů kolem Ratenic je žalostně málo, a proto takto získané prostředky použijeme na doplnění alejí, které poskytnou pastvu včelám, stín pocestným a navrátí krajině malebnost.

Máte-li o Ratenický včelařský betlém zájem zašlete objednávku do naší schránky plechové (Ratenická včela o. s., Ratenice 11, 289 11) nebo elektronické (ratenicka.vcela@gmail.com). Betlém Vám zašleme poštou na dobírku, nebo  si jej můžete osobě vyzvednout u přátel Ratenické včely v Ratenicích, Praze, Losine u Plzně, Vysokém Mýtě, Těšanech u Brna, Křelově u Olomouce či v Hranicích na Moravě. Betlém je také k mání na Obecním úřadě v Ratenicích a v Městské knihovně v Pečkách.

Toto dílko vytvořil grafik Petr Liebscher pravnuk profesora Adolfa Liebschera, který v ratenickém kostele v roce 1912 namaloval nástropní fresku Nanebevstoupení Panny Marie.  Výjevy ze života včelaře chceme připomenout stoleté  výročí organizovaného včelaření v Ratenicích, Pečkách a Dobřichově (1912). Společné snažení Sdružení Liebscher a Ratenické včely finančně podpořila Nadace ČEZ.

logo-nadace sdruzeni_liebscher DĚKUJEME za nezištnou, trpělivou a vydařenou práci panu grafikovi Petru Liebscherovi, za finanční podporu Nadaci ČEZ a všem těm, kteří nám fandili při tvorbě betlému.

Velký dík patří také každému, kdo svým příspěvkem za betlém umožní doplnění alejí kolem Ratenic!

12/10/2012

DVD

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 21:44

Jednotlivé záznamy na DVD mohou přiblížit ratenickou historii dávnou i nedávnou a třeba i pozměnit brýle, kterými jste na svět kolem sebe, nahlíželi doposavad.

Jednotný příspěvek k pokryti nakladů je 40,- Kč. DVD Vám radi předáme osobně nebo zašleme.

Na DVD je zachycena přednáška „Pravěké Ratenice“ pana Mgr. Lamprechta z Polabského muzea. Po víc jak 36 letech jsem mohli slyšet o předcích, kteří v Ratenicích žili a tvořili. Poutavé vyprávění je doplněno fotografiemi, náčrty a v neposlední řadě nalezenými artefakty z Ratenic a okolí.

Co nám zde po sobě Keltové zanechali? Byli Germáni jen barbaři? Jak se v době na začátku letopočtu žilo? A co na to Marobud? Na tyto a mnoho dalších otázek naleznete odpověď v přednášce Mgre. Lamprechta z Polabskébo muzea v Poděbradech, kterou Vám přinášíme na tomto DVD společně se zajímavými obrázky.

Filmové střípky z 80. let jsou zachyceny na osmičkový film panem Papugou. Nyní jsou převedeny do digitálního formátu a dokresleny dobovou hudbou. Filmotéka vypovídá mnoho o atmosféře té doby.

02/10/2010

Rukověť Rateňáka

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 21:46

V Rukověti Rateňáka naleznete 40 stran poutavého textu, historickou osu běhu ratenických dějin, zajímavosti ze života dávného i nedávno minulého, vše úhledně srovnáno, doplněno vysvětlivkami a odkazy na prameny. Tato základní příručka by měla být v každé ratenické domácnosti. Máte ji? Za dobrovolný příspěvek 75,- Kč může být i Vaše. Rádi Vám ji předáme osobně, nebo pošleme poštou.