Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –25/11/2013

Staročeské Vánoce – příležitost pro dobrý skutek

Rubrika: Okolo nás – Pavel 19:55

Na Staročeských Vánocích se schází takřka celá občina. Letos tomu jistě nebude jinak. Ratenická včela  by chtěla vytvořit prostor pro dobrý skutek, který napomůže ke zvelebení našeho okolí. Spolek získal grant, který zčásti pokryje náklady na rekonstrukci křížku u Domku. Další část prostředků bychom chtěli získat s Vaší pomocí. V rámci Staročeských Vánoc nabídneme drobné suvenýry s motivy Ratenic a včel a je na Vás, jakou částkou projekt obnovy křížku podpoříte. Věříme, že společně dokážeme křížku vrátit zašlou krásu a krajině spirituální vertikálu.

Těšíme se na viděnou v neděli 1. 12. 2013 na Staročeských Vánocích.

22/11/2013

Ekomuzeum Ratenice otevřeno!

Rubrika: Duševní pel – Pavel 15:05

Badatelé, zájemci, reteničtí občané a všichni, kdo se zajímají o lokální historii, ti kteří se nespokojí jen s letmým pohledem, mají k dispozici muzeum svého druhu ojedinělé!

Do muzea vede jednoduchá cesta:

www.ekomuzeum.ratenice.cz

(otevřeno 24 hodin denně a někdy i déle)


Skupina Mladých historiků z materiálů Ekomuzea vytvořila naučnou stezku „Marobudovi v patách“ po níž se letos vydal i tradiční lampionový průvod. Grandiózní stavba muzea zaujala i Českou televizi, které o muzeu natočila reportáž.

11/11/2013

S lampionem po naučné stezce

Rubrika: Duševní pel – Pavel 20:13

Zlomový dějinný okamžik obce Ratenice! U toho nesmíte chybět! V jednom dni, v jednom odpoledni a na jednom místě:

- slavnostního otevření a představení internetového muzeum obce Ratenice

- otevření naučné stezky kolem Ratenic s názvem „Marobudovi v patách“

- lampionového průvodu po naučné stezce s vykutálenými otazkami pro děti i dospělé, tentokrát na téma Ratenice

Zároveň jsme pro Vás připravili upomínkové předměty k těmto událostem.  Vaše finanční podpora bude věnována na opravu křížku u Domku.

SRDEČNĚ ZVEME!


Suvenýr z Ratenic

Rubrika: Dárky pro Vás – Pavel 19:32

Otevření virtuálního Ekomuzea Ratenice a naučné stezky si zaslouží tematické pamětní suvenýry. Pokud se rozhodnete je získat, podpoříte zároveň dobrou věc. Váš finanční obolus dorovná rozpočet, který je potřebný k obnově křížku u Domku. Vyberte si, nebudete litovat, edice je omezená!Magnetku 90×65 mm tvoří obrázek ze 40. let 20. století. Je na ni hlídač pan Novotný zvaný dětmi Pendrek. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetku 90×65 mm tvoří nejstarší dohledaná pohlednice Ratenic z roku 1915. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetku 90×65 mm tvoří fotografie ratenických občanů před restaurací U Mariánky čp. 6 ze 40. let 20. století. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Magnetka 90×65 mm je pro opravdové Rateňáky pokladem. Nese logo naučné stezky Marobudovi v patách. Logo vychází ze skutečného archeologického nálezu ozdoby v podobě hádka s hlavou na obou koncích pocházející ze starší doby římské. Vyvolávací cena činí 30 Kč.

Placka na klopu průměru 32 mm znázorňuje znak naučné stezky Marobudovi v patách. Logo vychází ze skutečného archeologického nálezu ozdoby v podobě hádka s hlavou na obou koncích pocházející ze starší doby římské. Vyvolávací cena činí 15 Kč.

10/11/2013

Ratenický včelařský betlém na výstavě ve Francii

Rubrika: Okolo nás – Pavel 21:10

Spolek pro dědictví, umění a tradice z francouzské obce Brenouille (70 km severně od Paříže) pořádá každoročně výstavu betlémů.  Díky spolupráci našich sdružení budou letos poprvé vystaveny i české papírové betlémy. Vedle již slavných betlémů Mikoláše Alše, Josefa Lady či Marie Fišerové Kvěchové, bude vystaven i Ratenický včelařský betlém. Přejeme francouzským návštěvníkům, aby se jim výstava líbila a těšíme se na jejich ohlasy.