Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –15/10/2013

Podaří se zachránit křížek u Domku?

Rubrika: Projekt Jakub – Pavel 19:43

Současný žalostný stav křížku u Domku mnohé Rateňáky včetně nás nenechává lhostejné. Po dvou letech snah o získání peněz na opravu se blýsklo na lepší časy.  Nadace Občanského fóra našemu projektu přislíbila grant. To je dobrá zpráva! Grant však pokryje jen část nákladů.  Abychom projekt mohli úspěšně zvládnout potřebujeme zajistit zbývající částku ve výši 20.000,-Kč. Bez Vás to nepůjde! Poraďte nám, jak zbylou část peněz získat! Pojďte do toho s námi a vraťme krajině duchovní vertikálu!

Marobudovi v patách – u Ratenic vznikla naučná stezka

Rubrika: Duševní pel – Pavel 19:23

Mladí historici jsou Marobudovi v patách již přes rok. Díky projektu Oživlá historie – living history, podpořenému Českou národní agenturou mládež, tuto neděli, 13. 10. spatřila světlo světa naučná stezka Marobudovi v patách. Prohledáváním kronik a dalších archiválií, rozhovory s pamětníky, byly shromážděny informace, které  daly vzniknout čtyřem panelům – zárodku naučené stezky o historii Ratenic. O osazování panelů je připravena fotoreportáž. Jaké poselství dávnověku i století nedávných panely nesou se dovíte, když si setzku projdete. Setkáte se s významnými osobnostmi, dozvíte se, jaké živnosti byly v Ratenicích provozovány, pozornosti neunikly nejdůležitější stavby obce a nakonec možná potkáte Marobuda, nebo mu budete alespoň v patách.


Přejeme Vám příjemné podzimní procházky spestřené historií našich předků.

01/10/2013

Po dobrém chodníku

Rubrika: Okolo nás – Pavel 05:51

Opět se povedl jeden projekt pro Ratenice.  Po dobrém chodníku se dá projít celým středem obce. Projekt byl spolufinancován  z Programu rozvoje venkova ČR Státním zemědělským intervenčním fondem, ale na získání dotace jste měli podíl i vy všichni Rateňáci, kteří jste se zúčastnili naší ankety – analýzy potřebnosti, která byla součástí žádosti. Mnohdy pomohou i jen maličkosti.

Děkujeme všem, kteří se podílel na anketě, ale i těm, kteří projekt uvedli v život.