Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –15/02/2011

Archeologické nálezy promlouvají.

Rubrika: Duševní pel – Pavel 09:43

Nechme se vtáhnout do tajemného dávnověku doby kamenné. Pan archeolog Mgr. Lamprecht z Polabského muzea v Poděbradech nám zprostředkuje svědectví, které odhalují  keramické střepy nalezené kolem Ratenic. Jejich příběh nám přiblíží  lidi, žijící v době zcela jiné, než je doba naše. Přesto k nim máme blízko: žijeme na stejném místě.

Archeologické nálezy budou přímo k vidění!

 doba kamenná

Vstupné zcela dobrovolné.

01/02/2011

Jsme energetický otesánek

Rubrika: Okolo nás – Pavel 08:27

pumpaNěmecko, které v roce 1942 okupovalo celou Evropu od La Manche po Libii, zásobovalo svých dvě stě divizí, námořnictvo a tři sta miliónů lidí 1,5 mil. tun ropy z Rumunska a zhruba 4 mil. tun syntetického benzínu vyráběného z uhlí v Hermann Göring Werke. Dnes jen Česká republika dováží 8 mil. tun ropy a další 3 mil. tun v produktech. Celá Evropa pak spotřebovává ještě padesátkrát tolik.

Náš životní styl je životem nad poměry

Denní spotřeba vody na jednoho člověka ze západního světa  je dle odhadů 3000 l. Málo kdo tomu uvěří, ale počítejme: dva litry vypijeme, šedesáti litry spláchneme záchod, ve dvou stech se umyjeme a zbytek jsou převážně potraviny; sto litrů vody na kilo pšenice, deset kilo pšenice na kilo masa…ale určitě se většina lidí zdráhá považovat maso za přepych.Tiskneme na papíry, spotřebováváme elektřinu…

Doba kamenná neskončila proto, že došly kameny, jak před lety řekl Daniel Yering, nýbrž proto, že lidé objevili nové suroviny. Myslím, že doba ropná neskončí tím, že dojde ropa, nýbrž tím, že budeme mít nové typy pohunu a nové typy eanrgií. A snad k tomu dojde ve správném pořadí.

Podle Světové energetické rady budou do roku 2050 téměř vyčerpány světové zásoby ropy, zásoby plynu by na tom mohly být podobně za 60 let a zásoby uhlí za 200 let.

BARTUŠKA, V. Životní styl je podstatnější problém než změna klimatu. CSR forum, 2010, roč. 4, č. 4, s. 12-16. ISSN 0862-9315

vyfuk

Jedním z východisek naší energetické otylosti je uvědomělá skormnost!