Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –


Okolo nás

Postřehy, úvahy, názory. I vaše texty mohou být v této rubrice. Zašlete nám je!


26/05/2023

Sousedská slavnost u Domeckého křížku

Rubrika: Okolo nás – Pavel 07:29

Na závěr rekonstrukce Domeckého křížku Vás zveme k sousedské slavnosti, která se bude skládat z části pracovní (pokosení trávy kolem křížku, výsadba rostlinek) a společenské (ochutnávka dobrot z ratenických domácností). Již tuto neděli, 28. 5. 2023 od 17h. Deku s sebou!

13/06/2022

Domecký křížek v novém hávu

Rubrika: Okolo nás – Pavel 11:01

Díky podpoře Nadace Via z programu „Místo, kde žijeme“ se daří obnovit zašlou krásu Domeckého křížku.  Nezůstane však jen u něj.  Rádi bychom výsadbou a úklidem zvelebili jeho okolí. Pokud se Vám místo kolem křížku líbí, přidejte se k našemu projektu „Domecký křížek v novém hávu“.

Čeká nás očištění laviček od starých nátěrů a jejich nové natření, úklid místa, posečení trávy, výsadba. Každý si určitě najde svou parketu. A na závěr: piknik, který odmění Vaše snahy.

31/01/2022

Hledá se lucerna pro boží muka

Rubrika: Okolo nás – Pavel 20:49

Naše cesty nás dovedly k božím mukám, nedaleko Hranic. Byla na nich krásná lucerna. Podobná by se jistě hodila k našim božím mukám Nad mokrýma. Co říkáte? Pokud byste měli nějakou podobnou lucernu, třeba zaprášenou na půdě, nebo jste ji viděli v nějakém bazaru, dejte prosím vědět. Určitě najdeme cestu jak ji naleštit a instalovat. Předem děkujeme.30/01/2022

Rybník Klenot a rybníkářství

Rubrika: Okolo nás – Pavel 13:15

Procházíte-li naučnou stezkou Marobudovi v patách, přijdete také k informační ceduli vztahující se k zaniklému rybníku Klenot. Pokud vás zajímají souvislosti s jeho vznikem i zánikem, přečtěte si tento článek.

31/08/2021

Boží muka Nad mokrýma – finišujeme

Rubrika: Okolo nás – Pavel 06:25

Milí poutníci, výletníci, turisté!

Boží muka ze hřbitovem se pomalu stávají kompletní. Nyní provádíme úpravy terénu, bude následovat květinové osázení a vsazení kachlí do sloupu. Těšte se! My se budeme těšit na Vás, že se uvidíme při předání božích muk krajině a lidem.

20/05/2020

Boží muka Nad mokrýma

Rubrika: Okolo nás – Pavel 08:09

23/10/2018

Oslavy 100 let republiky v Ratenicích

Rubrika: Okolo nás – Pavel 13:08

05/06/2018

Svatovítské varhany

Rubrika: Okolo nás – Pavel 10:14

Těší nás, že díky dárcům se Ratenická včela stává hrdým spolutvůrcem dostavby katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, při stavbě varhan pro katedrálu. Včelí píšťala má tón f2 – fluete 8ˇ na  4. sólovém manuálu. Přispět mohou drobní dárci i jednotlivci, stejně jako za časů stavby Národního divadla.

Nechte se inspirovat, dobročinost nemá meze ohraničené katastrem.

17/05/2018

Voda je dar, ne samozřejmost

Rubrika: Okolo nás – Pavel 14:48

09/04/2018

Je tu krásně, je tu čísto!

Rubrika: Okolo nás – Pavel 11:35

Dobrovolníci, brigádníci a nadšenci, děkujeme Vám, že jste pomohli zlikvidovat část bezohlednosti a sobectví. Vysbíráním odpadků podél cesty na Vrbovou Lhotu, Cerhenice a plochy lesíku u hřbitova má nyní jaro u nás zářivější tvář.

Přemýšleli jste, zda-li se dá žít bez obalů – bez všech těch mikrotenových pytlíků, PET lahví, igelitových tašek a potravinářské fólie co jsme posbírali? Mnozí lidé to již vyzkoušeli a jde to. Zde je několik rad a typů:

- látková taška na každý nákup,

- vlastní dóza na oběd, který si koupíte u stánku,

- látkové pytlíky na nákup rohlíků,

- látkový ubrousek / kapesník místo jednorázového,

- pište tužkou, nebo plnícím perem,

- knihovna místo knihkupectví,

- bazary, sekáče a zastavárny mají spoustu potřebného,

- místo sladkostí z automatu a bufetu přibalte s sebou ovoce a oříšky, nebo si kupte sladké pečivo do vlastního plátěného pytlíčku…

Budete li hledat další inspiraci, dejte do vyhledávače například zero waste, bez obalů.

A jak to dělám já? Ovoce  a zeleninu nakupuji do již použitých mikrotenových pytlíků, pití si nosím ve své lahvi, svačinu na odpoledne mám ve své dóze, nos si utírám do plátěného kapesníku, potřebuji-li něco nového, porozhlédnu se nejprve po sekáčích (znáte apku letgo?), nebo se poptám po rodině a známých. Své věci, které již nepoužívám, nevyhazuji, ale nabízím je jiným.

Zkuste žít bezobalově týden. Zjistíte, že to jde a věřte, že se na Vás příroda usměje.