Na závěr rekonstrukce Domeckého křížku Vás zveme k sousedské slavnosti, která se bude skládat z části pracovní (pokosení trávy kolem křížku, výsadba rostlinek) a společenské (ochutnávka dobrot z ratenických domácností). Již tuto neděli, 28. 5. 2023 od 17h. Deku s sebou!

Díky podpoře Nadace Via z programu „Místo, kde žijeme“ se daří obnovit zašlou krásu Domeckého křížku. Nezůstane však jen u něj. Rádi bychom výsadbou a úklidem zvelebili jeho okolí. Pokud se Vám místo kolem křížku líbí, přidejte se k našemu projektu „Domecký křížek v novém hávu“.
Čeká nás očištění laviček od starých nátěrů a jejich nové natření, úklid místa, posečení trávy, výsadba. Každý si určitě najde svou parketu. A na závěr: piknik, který odmění Vaše snahy.

Naše cesty nás dovedly k božím mukám, nedaleko Hranic. Byla na nich krásná lucerna. Podobná by se jistě hodila k našim božím mukám Nad mokrýma. Co říkáte? Pokud byste měli nějakou podobnou lucernu, třeba zaprášenou na půdě, nebo jste ji viděli v nějakém bazaru, dejte prosím vědět. Určitě najdeme cestu jak ji naleštit a instalovat. Předem děkujeme.

Procházíte-li naučnou stezkou Marobudovi v patách, přijdete také k informační ceduli vztahující se k zaniklému rybníku Klenot. Pokud vás zajímají souvislosti s jeho vznikem i zánikem, přečtěte si tento článek.

Milí poutníci, výletníci, turisté!
Boží muka ze hřbitovem se pomalu stávají kompletní. Nyní provádíme úpravy terénu, bude následovat květinové osázení a vsazení kachlí do sloupu. Těšte se! My se budeme těšit na Vás, že se uvidíme při předání božích muk krajině a lidem.



Těší nás, že díky dárcům se Ratenická včela stává hrdým spolutvůrcem dostavby katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, při stavbě varhan pro katedrálu. Včelí píšťala má tón f2 – fluete 8ˇ na 4. sólovém manuálu. Přispět mohou drobní dárci i jednotlivci, stejně jako za časů stavby Národního divadla.
Nechte se inspirovat, dobročinost nemá meze ohraničené katastrem.

Dobrovolníci, brigádníci a nadšenci, děkujeme Vám, že jste pomohli zlikvidovat část bezohlednosti a sobectví. Vysbíráním odpadků podél cesty na Vrbovou Lhotu, Cerhenice a plochy lesíku u hřbitova má nyní jaro u nás zářivější tvář.
Přemýšleli jste, zda-li se dá žít bez obalů – bez všech těch mikrotenových pytlíků, PET lahví, igelitových tašek a potravinářské fólie co jsme posbírali? Mnozí lidé to již vyzkoušeli a jde to. Zde je několik rad a typů:
- látková taška na každý nákup,
- vlastní dóza na oběd, který si koupíte u stánku,
- látkové pytlíky na nákup rohlíků,
- látkový ubrousek / kapesník místo jednorázového,
- pište tužkou, nebo plnícím perem,
- knihovna místo knihkupectví,
- bazary, sekáče a zastavárny mají spoustu potřebného,
- místo sladkostí z automatu a bufetu přibalte s sebou ovoce a oříšky, nebo si kupte sladké pečivo do vlastního plátěného pytlíčku…
Budete li hledat další inspiraci, dejte do vyhledávače například zero waste, bez obalů.
A jak to dělám já? Ovoce a zeleninu nakupuji do již použitých mikrotenových pytlíků, pití si nosím ve své lahvi, svačinu na odpoledne mám ve své dóze, nos si utírám do plátěného kapesníku, potřebuji-li něco nového, porozhlédnu se nejprve po sekáčích (znáte apku letgo?), nebo se poptám po rodině a známých. Své věci, které již nepoužívám, nevyhazuji, ale nabízím je jiným.
Zkuste žít bezobalově týden. Zjistíte, že to jde a věřte, že se na Vás příroda usměje.