Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –29/04/2011

Keltové a Germáni – telegraficky

Rubrika: Duševní pel – Pavel 13:37

Věděli jste, že Ratenice byly v přímém sousedství s opidem Marobuduem, které bylo centrem rozsáhlé Markomanské říše, že název vrchu Oškobrhu je Keltského původu a že se Ratenice rozkládají přímo na mohutném germánském opidu?
To vše jste se mohli dovědět 23. dubna. Sobotní odpoledne se neslo v duchu poznávání dávno zašlých věků. Přenesli jsme se do roku nula a zkoušeli jsme tepat ozdoby z měděného drátu podobně, jak to dělali Keltové, stříleli jsme z kuše a potěžkali si repliky historických mečů. Celé toto odpoledne přibližuje fotogalerie. Následná přednáška Mgr. Lamprechta přinesla nová odhalení a zapomenutá fakta vztahující se k Ratenicím.

Z přednášky jsme pořídili DVD, které za příspěvek 55 Kč, rádi poskytneme zájemcům. Najdete na něm jak přednášku samotnou, tak promítané obrázky a dokumenty.

web

11/04/2011

Keltské Ratenice – fáma, či skutečnost?

Rubrika: Duševní pel – Pavel 09:10

Tajemný národ Keltů vynořující se z hlubin pravěku osídlil i území kolem Ratenic. Co nám zde po sobě Keltové zanechali? Byli germáni jen barbaři? Jak se v době na začátku letopočtu žilo? Na tyto a mnoho dalších otázek budeme hledat odpověď při přednášce Mgre. Lamprechta z Polabskébo muzea v Poděbradech.

Kdo si chce udělat keltský šperk, ať si přinese měděný drát, kladívko a kleště!
(Věk šperkařů není rozhodující.)

Dobrá zpráva: Na přednášce bude možnost zakoupení jedinečného DVD s   přednáškou Pravěké Ratenice, která se konala 5. března 2011. 

 letak_kelti_web

Vstupné zcela dobrovolné.